نحوه ارزیابی محصولات دام و طیور

کارشناسان البرز بهترین مرجع نحوه ارزیابی محصولات دام و طیور


آشنایی با نحوه ارزیابی محصولات دام و طیور

نحوه ارزیابی محصولات دام و طیور یکی از مهمترین مسائل در کشور می باشد. توجه داشته باشید که یکی از مهم ترین نیازهای غذایی کشور، به مواد پروتئینی مانند گوشت، مرغ، تخم مرغ و … اختصاص دارد.
این نیازها باعث شکل گیری صنعت بزرگی به نام صنعت دام و طیور در کشور شده است. از این رو در حال حاضر، بیش از دو میلیون تن مرغ، گوشت و سایر مواد پروتئینی در کشور به تولید می رسند.

با توجه به اهمیت تغذیه در سلامت جامعه، نیاز است تا سلامت این مواد پروتئینی به طور کامل ارزیابی شود. ارزیابی محصولات دام و طیور از اموری است که توسط کارشناس رسمی دادگستری انجام می گیرد.
این کارشناس، فردی دانش آموخته است که حداقل به میزان 5 سال تجربه کار در محیط دامپروری را دارد. به همین دلیل کارشناس رسمی دادگستری در مورد نحوه ارزیابی این محصولات، تبحر لازم را کسب نموده است.

لطفا برای مطالعه این مقاله، 3 دقیقه ای با ما همراه باشید

وظیفه کارشناس رسمی دادگستری در ارزیابی دام و طیور

کارشناس رسمی دادگستری علاوه بر ارزیابی محصولات دام و طیور، در ارزیابی و بررسی خود دام و طیور نیز خبره است. به همین دلیل نیز برای بررسی دام و طیور از دو شیوه متفاوت استفاده می کند.
در یکی از این دو روش، دام و طیور از لحاظ کیفی مورد بررسی کارشناس قرار می گیرند. طی این ارزیابی، کارشناس میزان سلامت دام و احتمال ابتلای آن به برخی بیماری ها را بررسی می کند.
با استفاده از ارزیابی کیفی دام و طیور، اطلاعات بسیار مفیدی در این زمینه برای دامداران و واحدهای نگهداری طیور به دست خواهد آمد.
این امر در جلوگیری از بروز خسارت، نقش مؤثری دارد.

ارزیابی دوم به بررسی کیفی دام مربوط است. در این ارزیابی، میزان رشد دام و تعداد آن در واحدهای دام و طیور مورد بررسی قرار می گیرد. با استفاده از داده های بررسی کمی، می توان اقدامات مؤثر در جهت رفع نیازهای تغذیه ای را انجام داد. همچنین میزان کمبود محصولات دامی برای کارخانه های مواد غذایی را برآورد کرد.

بنابراین می توان گفت کارشناس دادگستری علاوه بر ارزیابی کمی و کیفی دام، در زمینه نحوه ارزیابی محصولات دام و طیور نیز مهارت کامل دارد.

نحوه ارزیابی محصولات دام و طیور | کارشناسان البرز
وظیفه کارشناس رسمی دادگستری در ارزیابی دام و طیور – کارشناسان البرز

مسئولیت های کارشناس رسمی دادگستری در حوزه دام و طیور

کارشناس رسمی دادگستری، علاوه بر ارزیابی دام و طیور و محصولات آنها، وظایف دیگری نیز در حوزه دام و طیور دارد. یکی از مهم ترین وظایف این کارشناس، بررسی علل مرگ و میر دام و طیور در یک منطقه و تعیین قیمت محصولات دامی توسط کارشناس دادگستری و دامپروری است.

مرگ و میر دام و طیور ممکن است به دلیل شیوع یک بیماری واگیردار در منطقه نگهداری آنها باشد.
از این رو کارشناس دادگستری وظیفه دارد این موضوع را در اسرع وقت بررسی نموده و دلایل شیوع بیماری را پیدا نماید. این امر نه تنها در سلامت دام  و طیور، بلکه در کیفیت و سلامت محصولات آنها نیز نقش بسزایی دارد.

از دیگر مسئولیت های کارشناس رسمی در حوزه دام و طیور می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. تعیین قیمت خرید و فروش دام و طیور
  2. تعیین خسارت وارده به واحدهای نگهداری دام و طیور
  3. نظارت بر تغذیه دام و طیور
  4. بررسی و کشف علل مرگ و میر در گاوداری ها و مراکز نگهداری طیور اهلی
  5. تعیین اجاره بها برای واحدهای دامپروری و نگهداری طیور
  6. رسیدگی به تخلفات کشتارگارها در ذبح دام و طیور

چگونگی ارزیابی محصولات دام و طیور

محصولات دام و طور نقش بسیار مهمی در تأمین مواد پروتئینی کشور دارند. به همین دلیل، ارزیابی محصولات دامی یکی از اصلی ترین مسئولیت های کارشناس رسمی دادگستری است.
نحوه ارزیابی محصولات دام و طیور توسط کارشناس به دو صورت کمی و کیفی انجام می گیرد.

ارزیابی محصولات دام و طیور از جهت حفظ سلامت مصرف کنندگان اهمیت زیادی دارد. از این رو کارشناس، محصولات دام و طیور را از لحاظ کیفیت بررسی می کند.
در صورت سالم بودن این مواد غذایی، پخش و فروش آنها هیچ مشکلی نخواهد داشت. اما در صورت وجود ایراد و هر گونه اهمال در ارزیابی محصولاتی مانند شیر، کره، گوشت، تخم مرغ و … سلامت جامعه به خطر خواهد افتاد.

به صورتی که ممکن است به دلیل خطای واحدهای تولید محصولات دام و طیور، عده ای دچار مسمومیت های غذایی شوند. در این حالت امکان شکایت افراد از کارخانه تولید مواد غذایی وجود خواهد داشت.

در این مواقع نظر کارشناس رسمی دادگستری بسیار حائز اهمیت است. این کارشناس با بررسی واحد تولید و همچنین سلامت محصولات دام و طیور، نظر کارشناسی خود را اعلام خواهد کرد.

ارزیابی محصولات دام و طیور شامل چه محصولاتی است؟

علاوه بر گوشت، مرغ، فرآورده های گوشتی، شیر و … محصولات دامی شامل موارد دیگری نیز هستند. چرم و سالامبور از جمله محصولات پرفروش در بازار محصولات دامی هستند.

همانطور که گفته شد کارشناس رسمی دادگستری در زمینه نحوه ارزیابی محصولات دام و طیور تبحر بالایی دارد. این کارشناس با بررسی دقیق چرم و سالامبور و منطقه تولید آن، قیمت تمام شده ای برای این محصولات اعلام خواهد نمود.
به طور مثال، چرم دامی منطقه پاکستان و ایتالیا از مرغوبیت و کیفیت بیشتری برخوردار است. لذا تنها برای مصارف خاص از این چرم ها استفاده می شود.
کارشناس رسمی دادگستری نیز ضمن شناخت ویژگی های چرم باکیفیت، قیمت بالاتری نسبت به چرم های معمولی برای آنها در نظر خواهد گرفت.

نحوه ارزیابی محصولات دام و طیور | کارشناسان البرز
ارزیابی محصولات دام و طیور شامل چه محصولاتی است – کارشناسان البرز

تعیین خسارت تأسیسات دام و طیور توسط کارشناس رسمی دادگستری

تعیین خسارت واحدهای نگهداری دام و طیور، جزء مهم ترین مسئولیت های کارشناس رسمی است. در واقع کارشناس با شیوه های تعیین خسارت تأسیسات نگهداری دام و طیور به طور کامل آشنا می باشد. بنابراین در اسرع وقت شدت خسارت وارده به واحدهای دام و طیور را ارزیابی و مبلغ خسارت را تعیین خواهد نمود.

پیشنهاد ما به سروران گرامی

در صورت وجود مشکل و یا میزان خسارت در حوزه محصولات دام و طیور می توانید با تیم کارشناسان البرز مشاوره نمایید. کارشناسان البرز، متشکل از کارشناسان خبره و باتجربه ای است که در زمینه نحوه ارزیابی محصولات دام و طیور تخصص و مهارت کامل دارند.
اگر در زمینه دامپروری و تولید فراورده های دامی فعالیت دارید، می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در حوزه شغلی خود با ما تماس بگیرید.
همچنین با سپردن امور ارزیابی دام و محصولات دام و طیور به کارشناسان توانمند ما، از بابت بررسی همه جانبه و دقیق محصولات واحد صنفی خود آسوده خاطر باشید.

از همراهی شما عزیزان سپاس گزاریم
تحریریه کارشناسان البرز

تماس با ما

آدرس دفتر:

کرج – جهانشهر – بلوار مولانا – خیابان گلستان – کوچه بن بست گلستان یک – پلاک 30

شماره تماس دفتر:

026-34479388

تماس مستقیم با مدیریت ، مهندس بکتاش

09122640810

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 13 =