هزینه نقشه برداری UTM زمین مسکونی

هزینه نقشه برداری UTM زمین مسکونی | کارشناسان البرز

کارشناسان البرز - بزرگترین مرجع تخصصی کارشناسان خبره و مجرب دادگستری


آشنایی با هزینه نقشه برداری UTM زمین مسکونی

تهیه نقشه یو تی ام یکی از اقداماتی است که به منظور جانمایی دقیق زمین مسکونی انجام می گیرد. برای تهیه این نقشه از تجهیزات و امکانات ویژه ای استفاده می شود. از این رو مختصات به دست آمده از نقشه یو تی ام، کاملاً دقیق بوده و هیچ خطایی ندارد.
اما در این میان، هزینه نقشه برداری UTM زمین مسکونی از چالش هایی است که صاحبان ملک با آن رو به رو هستند. در ادامه این مقاله به بررسی اجمالی نقشه یو تی ام مسکونی و عوامل مؤثر بر هزینه تهیه آن خواهیم پرداخت. پس پیشنهاد می شود تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

لطفاً جهت مطالعه مقاله ذیل، 5 دقیقه ای همراه ما باشید

نقشه برداری UTM چیست؟

عبارت یو تی ام به معنا و مفهوم سیستم مختصات معکوس مرکاتور می باشد. بر این اساس می توان نتیجه گرفت نقشه UTM به سیستم مختصات جهانی گفته می شود.

در این نقشه، موقعیت زمین مسکونی و همچنین زمین های مجاور به صورت دقیق و در مقیاس بزرگ به دست می آید. با استفاده از نقشه یو تی ام، موقعیت زمین مسکونی در هر کجای کره خاکی قابل جانمایی است.

لازم به ذکر است اطلاعات به دست آمده از نقشه یو تی ام کاملاً مخصوص و منحصر به فرد است. به طوری که هیچ نقطه ای از کره زمین، مختصات یو تی ام مشابهی با دیگر زمین های مسکونی ندارد. بنابراین تهیه نقشه یو تی ام برای زمین مسکونی مزایای بی شماری برای صاحبان ملک خواهد داشت. جلوگیری از کلاه برداری و ادعای مالکیت زمین مسکونی توسط غیر، از جمله مزایای نقشه یو تی ام هستند.

در مورد هزینه تهیه این نقشه نیز باید بدانید هزینه نقشه برداری UTM زمین مسکونی به صورت سالانه تعیین می شود. برای اطلاع از تعرفه های جدید نقشه یو تی ام می توانید به گروه کارشناسی معتبر مراجعه فرمایید.

هزینه نقشه برداری UTM زمین مسکونی | کارشناسان البرز
نقشه برداری UTM چیست – کارشناسان البرز

مزایای نقشه برداری UTM زمین مسکونی

با استفاده از نقشه یو تی ام می توان مشخصات ثبتی ملک با وضعیت دقیق مکانی آن را تعیین نمود این امر باعث می شود تا در ثبت پلاک مورد نظرتان در موقعیت مکانی ملک، هیچ مشکلی نداشته باشید.
تهیه نقشه یو تی ام می تواند اطلاعات کاملی در مورد مساحت دقیق ملک در واحد سانتی متر مربع در اختیارتان قرار دهد. این امر تأثیر زیادی در مشخص نمودن حدود ملک و عدم توانایی املاک همسایه در تعدی و تجاوز به حریم زمین مسکونی دارد. پس با استفاده از نقشه یو تی ام، اختلافات ملکی زمین های مسکونی مجاور حل خواهد شد.
یکی دیگر از مزایای نقشه یو تی ام زمین مسکونی، سهولت در تطبیق املاک و جانمایی آنها می باشد. در واقع با استفاده از این نقشه می توان وضعیت دقیق موقعیت املاک را بررسی نمود.

عوامل مؤثر بر هزینه نقشه برداری UTM زمین مسکونی

همانطور که گفته شد هزینه نقشه برداری UTM زمین مسکونی به صورت تعرفه سالیانه مشخص می شود. اما عوامل دیگری نیز در تعیین هزینه نقشه یو تی ام نقش دارند. از جمله این عوامل می توان به موارد زیر اشاره نمود:

متراژ زمین مسکونی

یکی از عواملی که تأثیر مستقیمی بر هزینه نقشه یو تی ام دارد، متراژ زمین است. در واقع هر چقدر متراژ زمین بیشتر باشد، هزینه تمام شده برای تهیه نقشه یو تی ام نیز بیشتر خواهد بود.

شرایط دسترسی به زمین مسکونی

به طور کلی شرایط دسترسی زمین مسکونی در داخل شهر و خارج از آن متفاوت است. در صورت دشواری دسترسی به ملک، هزینه تهیه نقشه یو تی ام افزایش خواهد یافت.
چرا که هزینه ایاب و ذهاب به هزینه تهیه نقشه اضافه خواهد شد. تهیه نقشه یو تی ام از زمین مسکونی با موقعیت کوهستانی یا دارای مسیر صعب العبور نیز به صورت جداگانه تعیین می شود.

تعداد نقاط برداشت از زمین مسکونی

تعداد نقاط برداشت از دیگر عواملی است که بر هزینه نقشه برداری زمین مسکونی تأثیر زیادی دارد. بسیاری از زمین های مسکونی دارای نقاط شکست زیادی هستند.
در تهیه نقشه یو تی ام، نقشه برداری از تمامی نقاط شکست زمین مسکونی الزامی است. از این رو هر چقدر نقاط نقشه برداری بیشتر باشد، هزینه تهیه نقشه یو تی ام زمین مسکونی نیز به همان میزان افزایش خواهد یافت.

نحوه استقرار دوربین در نقشه برداری

استقرار دوربین در بسیاری از زمین های مسکونی با مشکلاتی همراه است. به طور مثال، وجود درخت های انبوه در اطراف زمین، باعث می شود تا دید دوربین نقشه برداری با اشکالاتی مواجه شود.
در این مواقع از دوربین های باکیفیت تری که سطح بالاتری نسبت به دوربین های معمولی دارند استفاده می شود. تهیه نقشه یو تی ام با دوربین های رده بالا، تعرفه بالاتری نیز خواهد داشت.

شرایط آب و هوایی و موقعیت جغرافیایی زمین مسکونی

نوع آب و هوا و شرایط جوی موقعیت قرارگیری زمین مسکونی، از عوامل دیگری است که در هزینه نقشه برداری UTM زمین مسکونی نقش مؤثری دارد. به طور مثال هزینه تهیه نقشه در شهر اردبیل و در فصول سرد سال، نسبت به فصول گرم بیشتر است.
همچنین در شهر اهواز که دارای آب و هوای گرمی است، نقشه برداری یو تی ام در تابستان هزینه بیشتری خواهد داشت. چرا که در این فصل، دمای هوا بیش از حد گرم بوده و افزایش هزینه به دلیل دشواری نقشه برداری در این منطقه خواهد بود.

هزینه نقشه برداری UTM زمین مسکونی | کارشناسان البرز
شرایط آب و هوایی و موقعیت جغرافیایی زمین مسکونی – کارشناسان البرز

کاربرد نقشه برداری UTM زمین مسکونی

نقشه یو تی ام به دلایل مختلفی درخواست می شود. سازمان شهرداری، اداره ثبت اسناد، منابع طبیعی، جهاد کشاورزی، شورای حل اختلاف و … از جمله ارگان های درخواست کننده این نقشه هستند.

با توجه به این مسئله، از جمله کاربردهای نقشه یو تی ام می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  1. دریافت سند ملکی قولنامه ای
  2. صدور سند از جانب اداره ثبت اسناد
  3. تبدیل سندهای قدیمی به سند تک برگ
  4. تصحیح سند و رفع اشکالات موجود در آن

پیشنهاد ما به سروران گرامی

تهیه نقشه یو تی ام از اموری است که به صورت تخصصی و حرفه ای توسط کارشناسان البرز انجام می گیرد. تیم کارشناسان البرز، گروهی متشکل از کارشناسان خبره و مجرب دادگستری می باشد. این کارشناسان ضمن داشتن مهر کارشناسی رسمی، خدمات مفیدی در زمینه تهیه نقشه یو تی ام  و اطلاع از قیمت نقشه برداری utm جهت زمین های مختلف ارائه می دهند.
شما عزیزان می توانید از طریق مشاوره رایگان با کادر تیم کارشناسان البرز، اطلاعات جامعی در مورد هزینه نقشه یو تی ام زمین کشاورزی و هزینه نقشه برداری UTM زمین مسکونی به دست آورید.

از همراهی شما عزیزان سپاس گزاریم
تحریریه کارشناسان البرز

تماس با ما

آدرس دفتر:

کرج – جهانشهر – بلوار مولانا – خیابان گلستان – کوچه بن بست گلستان یک – پلاک 30

شماره تماس دفتر:

026-34479388

تماس مستقیم با مدیریت ، مهندس بکتاش

09122640810

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 1 =