ارزیابی زمین های غیر مزروعی توسط کارشناسان البرز

از جمله خدماتی که کارشناسان البرز برای شما هم وطنان عزیز انجام می‌دهند ارزیابی زمین های غیر مزروعی است.
که در بخش ذیل به توضیحاتی مختصر جهت آشنایی بیشتر شما پرداخته ایم.

تاریخچه اراضی زراعی و باغی

انسان‌ها از گذشته تاکنون زمین های زراعی را بررسی می‌کردند. اینکه آیا محدوده ای از زمین قابل کشت و زرع می باشد یا نه همواره مورد ارزیابی قرار میدادند.
با توجه به زراعی بودن و یا قابل کشت بودن یک منطقه آن بخش را زمین غیر مزروعی و یا زارعی می نامیدند.

در سال 1976 میلادی سازمان بین المللی کشاورزی و خوار و بار که به فائو معروف است.
طی تحقیقات و بررسی های پیشرفته چهارچوبی را در قالبهای مختلف به صورت انتشار مقالات و نشریه ها در سطح جهانی منتشر نمود که در این بررسی ها مزروعی بودن و یا غیر مزروعی بودن زمینها را بر اساس استانداردهای تعیین شده تفکیک و مشخص گردانید.

ارزیابی زمین های غیر مزروعی | کارشناسان البرز
ارزیابی زمین های غیر مزروعی توسط کارشناسان دادگستری البرز

ماهیت اراضی غیر مزروعی

اراضی غیر مزروعی عمدتاً به زمین ها و املاکی گفته می‌شوند که در آنها فعالیت های کشاورزی ، تاکداری و باغبانی نتواند صورت گیرد و حتی آن زمین قابلیت کشت و زرع در آینده را نتواند داشته باشد.

تعریف زمین کشاورزی در قانون اصلاحات ارضی

در قانون اصلاحات ارضی جمهوری اسلامی ایران اصولا زمینهای کشاورزی را به زمنیهایی تعریف میشود که در آنها بتوان فعالیت ها و فرایندهای مختلف کشاورزی را انجام داد و به طوریکه در شرایط اقلیمی آب و هوایی نیز مستثنی نگردد و محصولات مختلفی را بتوان نسبت به آب و هوای آن منطقه کشت نمود.

کشور عزیزمان ایران با مساحتی بالغ بر 761 میلیون هکتار (( هر هکتار 10000 متر مربع )) می باشد که از این میزان مساحت حدود 24 میلیون هکتار قابلیت کشت و زرع را داراست.

با توجه به اهمیت این موضوع و ارزشمند بودن زمینهای کشاورزی ، کارشناسان رسمی دادگستری ها علی الخصوص در حوزه و رشته کشاورزی با در نظر گرفتن عوامل موثر بر اینکه آیا زمینی قابلیت کشت و زرع را دارد و یا غیر مزروعی می باشد اقدام به شناسایی و قیمت گذاری ارزش زمین های کشاورزی می نمایند.

از این بین کارشناسان با تجربه البرز نیز از این امر مستثنی نبوده و با توجه به تجارب چندین ساله خود میتوانند در ارزیابی زمین های غیر مزروعی کمک شایانی به هموطنان عزیزمان نمایند.

در بخش ذیل با ما همراه باشید تا بخشی از عوامل موثر در شناسایی زمین های مزروعی و غیر مزروعی خدمتتان معرفی نماییم

عوامل مؤثر در ارزیابی اراضی کشاورزی (باغ، مزروعی) چیست؟

عواملی که در ارزیابی اراضی کشاورزی میتواند بسیار حائز اهمیت باشد را در بخش ذیل به آنها پرداخته ایم :

نوع مالکیت

ابتدا باید نوع مالکتی زمین از نظر اینکه آیا ملک مطرح شده ویژگی های مشاعی ، وقفی و یا ارثی نباشد را مورد بررسی قرار داد و یا حتی اینکه به زمین های مجاور خود تعارضی نداشته باشد .

نوع سند مالکیت

توجه به نوع سند مالکیت از جمله اینکه سند شش‌ دانگ ، مبایعه‌نامه رسمی یا عادی ، سند مشاعی باشد یا نه بسایر حائز اهمیت است.

فاصله زمین تا شهر و روستا

فاصله زمین از بخشها و روستا ها و یا شهرها هر چقدر کم باشد به طبع آن ارزش گذاری بر روی زمین ها متغیر میگردد ، به گونه ای که فاصله کم سبب افزایش قیمت زمین میگردد.

بررسی امتیازات کشاورزی

آب ، گاز ، برق ، تلفن جزء امتیازات بهینه برای یک زمین زراعی بوده و چنانچه هر یک از آبونمان های مطرح شده وجود نداشته باشد توسط کارشناسان نیز مورد برای تامین آنها در آتیه مورد بررسی قرار میگیرد.

بهره مندی از امتیازات دولتی

ارزیابی امتیازات و پروانه های دولتی از قبیل گلخانه ها ، حوضچه های پرورش ماهی ، دامداری ها و … توسط کارشناسان دادگستری مورد بررسی قرار میگیرند.

توانمندی های زمین

توانمندی زمین اصطلاحی است که یک زمین کشاورزی چه میزان قابلیت باروری و کشت و زرع دارد .

هویت زمین

بررسی وضعیت موجود زمین ( دایر ، بایر ، موات) است که در بخش خدمات سایت | تشخیص هویت اراضی به تک تک آنها اشاره نموده ایم .

کسب اطلاعات در مورد محصولات

اصولاً با توجه به متغیر بودن شرایط آب و هوایی ، مستعد بودن زمین برای کشت محصولات آن منطقه مورد بررسی قرار میگیرد.

بررسی حق ریشه

حق ریشه که در بخش حقوق کسب و پیشه به آن پرداخته ایم مادامی است که زمین مورد نظر به صورت اجباری تحت خرید و فروش قرار گیرد.

فاصله زمین از جاده ها

هر چقدر زمین مورد نظر به جاده های اصلی و فرعی مشایعت داشته باشد همانقدر ارزش آن نیز بالاتر میرود چرا که امکانات حمل و نقل محصولات و صرفه جویی در سوخت نیز به مراتب تاثیر گذار می باشد.

منابع آبی

منابع آبی که در اراضی کشاورزی و باغات وجود دارد از قبیل چاهها ، قنات ، چشمه ها ، رودخانه های طبیعی و … و میزان آب قابل‌دسترس سب رونق بیشتر و فراوانی در زمین های مذکور میگردد.

مساحت زمین

میزان مساحت زمین و بررسی نسبت آن با ارزش زمین ، گفتنی است هر چقدر زمین ها در مساحت های کوچک تر و قابلیت کشت بیشتری باشند دارای ارزش بیشتری خواهند بود.

کارشناسان رسمی البرز وظیفه قیمت‌گذاری و ارزیابی و قیمت‌گذاری اراضی کشاورزی و ارزیابی زمین های غیر مزروعی را با رعایت عدالت و با در نظر گرفتن کلیه عوامل مؤثر در موضوع و به‌طورکلی میانگین موزون قیمت‌ها انجام می‌دهند و منظور استفاده‌کننده از نظر کارشناسی ربطی به کارشناسان ندارد.

تماس با ما

جهت هر گونه مشاوره و تماس با کارشناسان البرز از طریق راههای ارتباطی با ما در تماس باشید:

شماره تماس دفتر

026-34479388

تماس مستقیم با مدیریت

09122640810

آدرس دفتر

کرج – جهانشهر – بلوار مولانا – خیابان گلستان – کوچه بن بست گلستان یک – پلاک 30