استعلام ملک از شهرداری کرج

نحوه استعلام ملک در شهرداری کرج | کارشناسان البرز

استعلام ملک توسط شهرداری کرج - کارشناسان البرز


نحوه استعلام ملک از شهرداری کرج | کارشناسان البرز

امروزه در هنگام خرید ملک می بایست مراحل مختلفی طی شود که یکی از آن ها استعلام ملک از شهرداری می باشد. از طریق استعلام ملک وضعیت دقیق ملک و تخلفات آن مشخص می شود و از همین رو ضروری است تا در هنگام معامله، شخصی که قصد معامله ملک را دارد از وضعیت ملک آگاه باشد.
در این مطلب قصد داریم جهت راهنمایی شما نحوه استعلام ملک از شهرداری کرج را بررسی نمائیم. لذا در صورتی که قصد استعلام ملکی را دارید پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مطلب را مطالعه فرمائید.

در ادامه جهت بهره مندی از مطلب پیش رو اندک زمانی را با ما همراه باشید.

استعلام ملک از شهرداری کرج چگونه است؟

به طور کلی برای استعلام ملک از شهرداری کرج می توان از دو شیوه حضوری و غیر حضوری اقدام نمود که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.
برای استعلام ملک از شهرداری کرج به صورت حضوری فرد متقاضی می بایست مراحل زیر را طی نماید:

 1. در ابتدا مالک باید برگه ای که از دفتر اسناد رسمی دریافت کرده است را به شهرداری تحویل دهد.
 2. برای مراجعه به شهرداری باید توجه کرد که ملک مورد نظر در کدام منطقه واقع است و سپس به شهرداری همان منطقه مراجعه نمود، در اینصورت مالک درخواست استعلام از شهرداری را در شهرداری منطقه مورد نظر به ثبت خواهد رساند.
 3. در استعلام کارشناسان شهرداری به بررسی پروانه ساخت می پردازند تا در صورتی که ملک تخلفی داشته باشد جریمه آن پرداخت شود.
 4. سپس علاوه بر تخلفات، اطلاعاتی در مورد عوارض نوسازی ساختمان به مالک ارائه می شود، زیرا در صورت انتقال سند در دفاتر اسناد رسمی می بایست عوارض نوسازی ساختمان پرداخت شود.
 5. پس از پرداخت عوارض مفاصا حساب ملک بررسی خواهد شد و مالک موظف است تمام بدهی ها را پرداخت نماید تا هیچ بدهی به شهرداری نداشته باشد.
مراحل استعلام ملک از شهرداری کرج | کارشناسان البرز
بهترین کارشناسان امور ثبتی – کارشناسان البرز

استعلام ملک به صورت غیر حضوری

نحوه استعلام ملک از شهرداری کرج به شیوه غیرحضوری و آنلاین نیز قابل انجام است و فرد می تواند با طی کردن مراحل زیر استعلام ملک خود را انجام دهد.

 1. برای استعلام ملک ابتدا وارد سامانه تهران من شوید.
 2. پس از ورود به سامانه می بایست گزینه صحت سنجی شماره شناسایی ملک، آپارتمان و واحد غیرمسکونی را انتخاب نمائید.
 3. صفحه ای برای شما باز خواهد شد که باید در آن کد شناسایی ملک مورد نظر را وارد کرده و گزینه تائید را بزنید.
 4. پس از تائید کد شناسایی ملک، نتایج استعلام ملک خود را می توانید به همراه اطلاعاتی دیگر اعم از عوارض نوسازی ساختمان و بدهی های دیگر ملک مشاهده نمائید.

لازم به ذکر است که اگر کد شناسایی ملی را ندارید با کلیک بر گزینه یافتن شماره شناسایی ملک از طریق نقشه، می توانید شماره شناسایی ملک را پیدا نمائید.

مدارک لازم برای استعلام ملک از شهرداری کرج

 1. برگه استعلام از دفاتر اسناد رسمی
 2. سند مالکیت و کپی از تمام صفحات آن
 3. کارت ملی خریدار و فروشنده به همراه کپی
 4. کپی گواهی پایان کار
 5. کپی از گواهی پرداختی عوارض سالیانه و نوسازی ساختمان
 6. صورت مجلس تفکیکی

زمان اعتبار استعلام ملک از شهرداری چقدر است؟

با توجه به زمدت زمان اعتبار استعلام ملک باید به این نکات اشاره کنیم که مدت اعتبار بستگی به منطقه مورد نظر دارد. در برخی موارد ممکن است صدور پاسخ استعلام از شهرداری تا یک هفته زمان ببرد و مدت اعتبار آن میان یک الی سه ماه باشد.
این زمان اعتبار به این دلیل است که عوارض در طی زمانی به روز می شوند و تغییر می کنند و به همین منظور مالک می بایست جواب استعلام را سریعاً به دفتر ثبت ارائه کند تا بتواند سند را انتقال دهد.

نحوه استعلام ملک از طریق شماره ملی

در برخی مواقع فرد می خواهد از وضعیت اسناد ثبت شده به نام خود اطلاع یابد. برای این کار متقاضی می تواند به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مراجعه کند و درخواست استعلام سند را به نام خود ثبت نماید.
لازم به ذکر است که در این مورد فرد فقط می تواند استعلام اسنادی که به نام خود اوست دریافت نماید و از همین رو نمی تواند استعلام اسناد را با نام شخصی دیگر را بگیرد و این کار تنها در صورتی قابل انجام است که از سوی شخص مورد نظر اجازه نامه رسمی به همراه داشته باشد.

استعلام سند تک برگ

همانطور که بیان کردیم، متقاضی می تواند با مراجعه به سازمان ثبت اسناد و املاک تمامی اسنادی که به نام خود ثبت است را استعلام کند.
در برخی مواقع که فرد قصد دارد سندی را به صورت موردی استعلام کند، به شیوه ای که تنها یک سند با شرایط خاص مورد بررسی قرار گیرد می تواند از طریق شماره سند تک برگی در سامانه های ثبت اسناد به صورت آنلاین استعلام را انجام دهد.

استعلام ملک از شهرداری چگونه است؟ | کارشناسان البرز
مراحل استعلام سند خانه به صورت اینترنتی – کارشناسان البرز

استعلام ملک به چه دلیل صورت می گیرد؟

استعلام ملک از شهرداری کرج این اطمینان را می دهد که فروشنده ملک، واقعاً مالک ملک است و اسناد او جعلی نیست. همچنین در صورتی که چندین مالک برای ملک مورد نظر وجود داشته باشند از طریق استعلام می توان از آن اطلاع یافت.
از دیگر مزایای استعلام ملک از شهرداری کرج این است که اگر ملک مورد نظر وام دار باشد و سند ملک به همین منظور در رهن بانک قرار داشته باشد با استعلام ملک می توان نسبت به آن آگاهی یافت.

پیشنهاد پایانی به شما سروران عزیز

استعلام ملک فرصتی است تا در صورتی که شخصی قصد خرید و فورش ملکی را داشته باشد، به راحتی با گرفتن استعلام از مواردی همچون بدهی های ملک، عوارض نوسازی و سالیانه و نیز تخلفات ساختمانی آگاه شود. به همین منظور در مواقع خرید و فروش املاک، گرفتن استعلام از اقدامات ضروری می باشد.
در این مطلب با نحوه استعلام ملک از شهرداری کرج و بررسی موارد مهم آن پرداختیم.
شما می توانید با توجه به مطالب ذکر شده برای استعلام پلاک ثبتی زمین کشاورزی و املاک اقدام نمائید.
در صورت نیاز به استعلام ملک خود شما می توانید از خدمات وکلا و کارشناسان حقوقی تیم کارشناسان البرز بهره مند گردید و برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه از طریق پل های ارتباطی ذیل با مشاوران مجرب ما در ارتباط باشید.

شماره تماس دفتر

026-34479388

تماس مستقیم با مدیریت ، مهندس بکتاش

09122640810

آدرس دفتر

کرج – جهانشهر – بلوار مولانا – خیابان گلستان – کوچه بن بست گلستان یک – پلاک 30

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 9 =