جانمایی پلاک ثبتی چیست و چطور انجام می شود؟

جانمایی پلاک ثبتی چیست و چگونه تهیه می شود؟ | کارشناسان البرز

جانمایی پلاک ثبتی توسط کارشناسان رسمی - کارشناسان البرز


جانمایی پلاک ثبتی چیست و چگونه تهیه می شود؟

جانمایی پلاک ثبتی در مواقعی که محل دقیق ملکی مشخص نیست و برای طی کردن مراحل اداری در تعیین وضعیت ملک نیاز می باشد. در واقع جانمایی پلاک ثبتی به معنی تعیین موقعیت جغرافیایی سند از طریق نقشه های هوایی و علامت گذاری روی زمین می باشد که توسط کارشناسان رسمی دادگستری در رشته امور ثبتی و نقشه برداری انجام می گیرد.
جانمایی پلاک ثبتی چیست و چطور انجام می شود؟ این سوال ممکن است برای همگان پیش آید. برای رسیدن به پاسخ این سوال پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مطلب را مطالعه فرمائید.

در ادامه جهت بهره مندی از مطالب پیش رو با ما همراه باشید.

جانمایی پلاک ثبتی چیست؟

جانمایی پلاک ثبتی چیست و چطور انجام می شود؟ جانمایی پلاک ثبتی یعنی تعیین مکان دقیق املاکی که اطلاعات دقیقی از آن موجود نمی باشد. اگر شما نیز سند قدیمی دارید و اطلاعی از مکان آن ندارید جانمایی پلاک ثبتی تنها روش برای پیدا کردن محل ملک می باشد.
برخلاف تصور برخی افراد پلاک ثبتی کاملاً دقیق می باشد، زیرا با حساسیت زیادی تهیه می شود و جانمایی ملک روی عکس و نقشه های هوایی با دقت بالا صورت می گیرد.

خدمات جانمایی پلاک ثبتی چگونه است؟ | کارشناسان البرز
انجام امور ثبتی و نقشه برداری – کارشناسان البرز

جانمایی پلاک ثبتی چگونه است؟

برای پاسخ به جانمایی پلاک ثبتی چیست و چطور انجام می شود؟ باید به این نکته اشاره کنیم که ابتدا برای دریافت پلاک ثبتی باید به کارشناس رسمی دادگستری و امور ثبتی مراجعه نمائید.
شما می بایست اسکن با کیفیت بالا از صفحات سند مورد نظر را که شامل مشخصاتی همچون وضعیت ملک و محل آن می باشد در اختیار کارشناسان قرار دهید.
سپس کارشناسان امور ثبتی با بررسی سوابق و نقشه های ثبتی در محل مورد نظر جانمایی پلاک ثبتی موقعیت ملک را انجام خواهند داد.

کاربرد جانمایی پلاک ثبتی

جانمایی پلاک کمک می کند تا محل دقیق ملک مورد نظر مشخص شود تا بر اساس آن بتوان اقدام به دریافت سند تک برگ نمود.
در برخی مواقع برای سندهای قدیمی امکان دسترسی به مکان آن به دلیل وجود تغییرات وجود نخواهد داشت، به همین منظور می توان با امور ثبتی و تبدیل نقشه های ثبتی قدیمی به نقشه های یو تی ام مکان دقیق ملک مورد نظر را تعیین کرد.
همچنین در مواردی که موقعیت املاکی در طرح های شهرداری قرار دارد یا موقعیت ملک در تصرف افراد دیگری می باشد می توان از جانمایی پلاک ثبتی استفاده نمود.
علاوه بر موارد فوق قطعات اصلی و فرعی ملک ها با جانمایی پلاک قابل تشخیص خواهند بود و در مواردی همچون حل دعاوی اختلاف بین ملک های متجاور و حل اختلافات خانوادگی ارزیابی ملک، انتقال و تغییر سند و ثبت سند کابرد زیادی را به همراه خواهد داشت.
از جمله دیگر کاربردهای جانمایی پلاک ثبتی می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

  1. تعیین موقعیت ملکی که مکان آن مشخص نیست.
  2. تعیین مساحت و حدود مرزبندی ملک هایی که خطوط مرز آن ها از بین رفته است.
  3. استعلام وضعیت زمین های کشاورزی.
  4. مشخص نمودن سیستم مختصات UTM از روی عکس های هوایی.

تهیه نقشه یو تی ام پلاک ثبتی چگونه است؟

نقشه یو تی ام یک کروکی ثبتی از ملک می باشد. در نقشه یو تی ام وضعیت موجود ملک توسط دوربین های نقشه برداری و گیرنده مولتی فرکانس تهیه می شود. در این نقشه ابتدا حدود اربعه ملک از قبیل اضلاع ملک و گذرها ترسیم و سپس نقشه یو تی ام تهیه می شود.
لازم به ذکر است که نقشه یو تی ام یک نقشه کروکی در سیستم مختصات است و هیچ پلاک ثبتی در این نقشه ثبت نخواهد شد.

نکات مهم در جانمایی پلاک ثبتی

یکی از نکات مهم در رابطه با جانمایی پلاک ثبتی استفاده از کارشناسان ماهر در این زمینه می باشد، از همین رو بهتر است پیش از مراجعه به کارشناسان نکاتی را در نظر بگیرید.

  1. بهتر است پیش از ارائه اسناد و مدارک خود در اختیار کارشناس، تحقیقات لازم و سوابق کارشناس مورد نظر را بررسی نمائید تا از قرار گرفتن در اختیار کلاه برداران جلوگیری شود.
  2. همچنین در حین تنظیم قرارداد از کارشناسی کمک بگیرید که تخصص های کافی را در امور ثبتی و نقشه برداری دارا باشد.
  3. توصیه می شود قرارداد همه جانبه را با کارشناس تنظیم نمائید، زیرا کلاه برداران در مراحل بعدی امور ثبتی، از شما درخواست پول بیشتری را می کنند که با قرارداد همه جانبه می توان از بروز این مسائل جلوگیری نمود.
  4. از طریق کارشناس مورد نظر روند کاری و تایم کاری را جویا شوید.
  5. به این نکته توجه داشته باشید که کارشناس می بایست در پایان کار برای نقشه ها و مدارک های تهیه شده مهر خود را درج کند، زیرا در غیر اینصورت نقشه ها اعتبار قانونی نخواهند داشت.
  6. برای جانمایی پلاک ثبتی از مراجعه به افرادی که تخصص کافی را در این حوزه ندارند پرهیز نمائید.
نحوه جانمایی پلاک ثبتی چگونه است؟ | کارشناسان البرز
جانمایی پلاک ثبتی سند قدیمی – کارشناسان البرز

مدارک مورد نیاز برای جانمایی پلاک ثبتی

تهیه مدارک مورد نیاز به وضعیت ملک شما بستگی دارد. اگر شما محل دقیق ملک خود را می دانید ولی مدارک آن را نمی یابید یا مدارکی از آن در دسترس ندارید می بایست مکان دقیق ملک خود را با استفاده از جانمایی پلاک ثبتی و نقشه یو تی ام تعیین نمائید.
در صورتی که مدارکی از قبیل سند، بنچاق، قولنامه و هر مدارک مبنا بر اثبات مالکیت شما بر ملک را دارید می بایست در هنگام جانمایی پلاک ثبتی این مدارک را به کارشناس امور ثبتی تحویل دهید تا کارشناس مورد نظر با توجه به مدارک شما جانمایی پلاک ثبتی را انجام دهد.

پیشنهاد پایانی به شما عزیزان

از آنجا که با جانمایی پلاک ثبتی موقعیت دقیق ملک مشخص می شود می توان با استفاده از آن به اموری همچون حل اختلافات میان همسایگان و نیز اختلافات خانوادگی رسیدگی کرد.
اسناد ثبتی نقشه های ثبتی محله ای هستند که برای صدور سند مالکیت نیز مورد نیاز می باشند و توسط کارشناسان و نقشه برداران حرفه ای تهیه می شوند.
در این مطلب با بررسی پرسش جانمایی پلاک ثبتی چیست و چطور انجام می شود؟ مطالب مفیدی را در این رابطه عنوان نمودیم.
برای اطلاع از هزینه های جانمایی پلاک ثبتی می توانید مطلب هزینه جانمایی پلاک ثبتی چقدر است؟ را مطالعه فرمائید.
در صورتی که شما نیز قصد بهره مندی از خدمات جانمایی پلاک ثبتی را دارید می توانید به کارشناسان البرز مراجعه نمائید.
این مجموعه دارای کارشناسان خبره با تخصص بالا در امور ثبتی و نقشه برداری می باشد که در تهیه نقشه های پلاک ثبتی و یو تی ام شما را یاری خواهند نمود.

شماره تماس دفتر

026-34479388

تماس مستقیم با مدیریت ، مهندس بکتاش

09122640810

آدرس دفتر

کرج – جهانشهر – بلوار مولانا – خیابان گلستان – کوچه بن بست گلستان یک – پلاک 30

5/5 - (3 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − 1 =