نقشه یو تی ام چیست و چگونه تهیه می شود؟

نقشه یو تی ام چیست و چگونه تهیه می شود؟ | کارشناسان البرز

بررسی کامل نقشه یو تی ام


نقشه یو تی ام چیست و چگونه تهیه می شود؟ | کارشناسان البرز

برخی افراد که برای اولین بار برای امور اداری املاک به ارگان های دولتی مانند اداره ثبت یا شهرداری مراجعه می نمایند و ملزم به تهیه نقشه یو تی ام می شوند، برایشان سوال می شود که نقشه یو تی ام چیست و چگونه تهیه می شود؟ بسیاری از شهروندان با نقشه یو تی ام (UTM) آشنایی ندارند و اسم های گوناگونی را به جای آن به کار می برند.
به بیان ساده نقشه یو تی ام در حقیقت نقشه ای دقیق از یک ملک در مقیاس بزرگ می باشد که در آن موقعیت و مختصات ملک و مجاور آن به صورت دقیق مشخص می شود. این نقشه به طور شفاف به مالکین کمک می کند موقعیت ملک خود را شناسایی کنند و بدین وسیله می توانند سند مالکیت دریافت نمایند.

از شما خواهشمندیم دقایقی تا پایان مطلب پیش رو همراه ما باشید.

مزیت و ویژگی های نقشه یو تی ام (UTM)

نقشه یو تی ام و اطلاعات داخل آن اهمیت بسیار زیادی دارد. زیرا مشخصاتی که در این نقشه ثبت می شود شامل مساحت ملک و موقعیت آن به صورت دقیق می باشد. بنابراین تهیه نقشه یو تی ام به دست افراد حرفه ای که دارای پروانه نظام مهندسی برای انجام این کار هستند بهترین روش برای ایجاد هویت مشخصی برای ملک می باشد. لذا امکان سوءاستفاده و کلاهبرداری افراد سودجو کاهش می یابد.

به طور کلی مزیت نقشه یو تی ام شامل موارد زیر می باشد:

  1. تعیین دقیق موقعیت ملک و استقرار آن
  2. جلوگیری از تعرض به ملک و تعویض مختصات آن
  3. انجام معامله با خیال راحت در قرارداد های مربوط به ملک مانند اجاره، خرید و فروش و …
  4. مشخص شدن مساحت دقیق ملک و حل اختلافات میان مالکین
مزیت و ویژگی های نقشه یو تی ام (UTM) | کارشناسان البرز
تعیین دقیق موقعیت ملک توسط نقشه UTM

نقشه یو تی ام چگونه تهیه می شود؟

شاید تصور کنید که به دست آوردن مختصات یک ملک و تهیه کردن نقشه یو تی ام کار ساده ای باشد. در حالی که به دست آوردن نقشه یو تی ام بدون در نظر گرفتن دقت اندازه گیری کار بیهوده ای است. بنابراین تهیه نقشه یو تی ام نیاز به تخصص و مهارت کافی دارد. چیزی که در این مورد اهمیت دارد دقت محاسبه مختصات می باشد که از خود نقشه اهمیت بیشتری دارد.
برای اینکه به پرسش پرتکرار نقشه یو تی ام چیست و چگونه تهیه می شود؟ پاسخ مناسبی دهیم می خواهیم طرز تهیه نقشه یو تی ام را شرح دهیم.

برای تهیه نقشه یو تی ام ابتدا موقعیت اراضی و املاک توسط دوربین نقشه برداری توتال استیشن، جهت ایجاد دید کافی به گوشه های ملک و حدود اربعه برداشت می شود.
جهت تهیه نقشه یو تی ام دقیق باید از ترکیب دو دستگاه جی پی اس و دوربین استفاده شود. سپس نقشه را توسط نقشه یو تی ام یک دو هزارم در موقعیت قرار می دهند.

توجه کنید که نقشه UTM در دو مرحله به صورت زمینی توسط کارشناس انجام خواهد شد. در مرحله اول نقشه برداری زمینی شکستگی و گوشه های ملک به صورت دقیق توسط دوربین نقشه برداری ثبت می شود. در مرحله بعدی نقشه لوکال یا محلی برداشت شده توسط گیرنده مولتی فرکانس شمیم در موقعیت یو تی ام یا سیستم مختصات جهانی به صورت دقیق مشخص و ثبت می شود.

آیا نقشه یو تی ام به مهر کارشناسی نیاز دارد؟

در برخی موارد که مالک اقدام به تهیه نقشه یو تی ام می نماید نیاز به مهر کارشناسی رسمی دادگستری می باشد. اگر به منظور اخذ سند تک برگ اقدام به تهیه نقشه یو تی ام کرده اید نقشه با مقیاس 1:500 به همراه جانمایی روی نقشه های ثبتی تهیه می شود و وجود مهر کارشناس رسمی دادگستری ضروری است. همچنین در مواردی که پس از مراجعه به اداره منابع طبیعی نیاز به تهیه نقشه UTM باشید نیز مهر و تایید کارشناس رسمی دادگستری لازم می باشد.

نقشه یو تی ام به منظور ارائه به شهرداری نیز به دلیل رسمی بودن و بار حقوقی آن باید توسط کارشناس رسمی امور ثبتی تهیه شود و مهر و تایید کارشناس مورد نیاز است.

بررسی اصول مهندسی در تهیه نقشه یو تی ام (UTM)

جهت تهیه نقشه یو تی ام به صورت دقیق باید اصول هندسی در رشته مهندسی نقشه برداری به طور صحیح انجام شود. برای اینکه به طور دقیق تر به پاسخ نقشه یو تی ام چیست و چگونه تهیه می شود؟ بپردازیم باید اشاره کنیم که دقت هندسی نقشه برداری در تهیه نقشه یو تی ام را می توان به طور خلاصه به مبحث مساحی آن مربوط نمود. در ابتدا برای تهیه کروکی باید طول و زوایای ملک با دقت میلیمتری توسط دوربین توتال استیشن ثبت شود. سپس توسط رایانه و نرم افزار های تخصصی کارتوگرافی ترسیم و ذخیره خواهد شد.
عملیات تهیه دیتا به صورت زمینی اهمیت بسیار زیادی دارد که توسط دوربین نقشه برداری و گیرنده مولتی فرکانس شمیم انجام خواهد شد. در نهایت دیتا های به دست آمده با عملیات کارتوگرافی توسط کارشناس به نقشه یو تی ام تبدیل می شود.

نقشه یو تی ام چیست و چگونه تهیه می شود؟ | کارشناسان البرز
بررسی اصول مهندسی در تهیه نقشه یو تی ام (UTM)

کلام پایانی

در این مطلب سعی کردیم به پرسش نقشه یو تی ام چیست و چگونه تهیه می شود؟ به طور کامل پاسخ دهیم.

حال برای سفارش نقشه یو تی ام در ابتدا باید اطلاعات کامل در رابطه با فرمت نقشه یو تی ام ارگان درخواست کننده مشخص شود. برای نمونه نقشه یو تی ام برای اداره ثبت باید به صورت دو بعدی تهیه شود در حالی که نقشه UTM مورد نیاز برای شهرداری باید از رقوم ارتفاعی نیز برخوردار باشد.
به این ترتیب ضروری است کارشناسی که جهت تهیه نقشه یو تی ام انتخاب می کنید تخصص و مهارت کافی را در این زمینه داشته باشد. شما عزیزان می توانید برای تهیه نقشه یو تی ام (UTM) مورد نیاز خود از کارشناسان البرز کمک بگیرید. توجه کنید که نقشه های یو تی امی که توسط تیم حرفه ای کارشناسان البرز تهیه می شود ممهور به مهر کارشناس رسمی دادگستری بوده و به صورت دقیق تهیه خواهد شد.

در صورت هرگونه سوال و ابهام در رابطه با تهیه نقشه یو تی ام و تعرفه نقشه برداری utm 1403 می توانید به صورت رایگان از طریق راه های ارتباطی زیر با کارشناسان ما در تماس باشید.

راه های ارتباطی با کارشناسان البرز

تلفن همراه

09122640810

شماره تماس دفتر

026-34479388

ایمیل پشتیبانی

   info@karshenasanalborz.com

آدرس

کرج- جهانشهر- بلوار مولانا- خیابان گلستان- کوچه بن بست گلستان یک- پلاک 30

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + 11 =