وظایف کارشناس نقشه برداری در کرج چیست؟

وظایف کارشناس نقشه برداری در کرج چیست؟ | کارشناسان البرز

کارشناسان حرفه ای و خبره نقشه برداری در کرج


وظایف کارشناس نقشه برداری در کرج چیست؟ | کارشناسان البرز

کارشناس امور نقشه برداری با بهره مندی از پروانه کارشناس رسمی در بسیاری از امور نقشه برداری، حل پرونده های ملکی، پروژه های ساخت و ساز و … وظایف بسیار زیادی دارد. همچنین کارشناس نقشه برداری با ارائه مستندات و گزارش های کارشناسی در کمک به قضات نقش بسیار مهمی بر عهده دارد.
امروزه بحث قضاوت در دادگاه ها در زمینه حل اختلافات ملکی بسیار پررنگ می باشد. در این زمینه کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری جهت مشاوره، تحلیل پرونده و همکاری با دادگاه وظایف متعددی بر عهده دارد.
کارشناس رسمی باید مهارت و علم کافی به امور مهندسی نقشه برداری مانند تفسیر عکس های هوایی، تعیین مختصات دقیق ملک، تهیه نقشه UTM، مشخص نمودن آثار کشت و زرع در عکس های هوایی و … را داشته باشد.
در ادامه این مطلب قصد داریم به پرسش وظایف کارشناس نقشه برداری در کرج چیست؟ به طور مفصل پاسخ دهیم و اطلاعات کاملی درباره کارشناس رسمی نقشه برداری در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

لطفا دقایقی جهت بهره مندی از مطلب زیر همراه ما باشید.

کارشناس نقشه برداری چه کسی است؟

کارشناس رسمی داد گستری نقشه برداری به فردی گفته می شود که با دارا بودن علم و دانش مرتبط با راه و ساختمان می تواند مسائل مهم در زمینه ملک و اراضی را تحلیل کند. به صورت رسمی نظر و گزارشات تهیه شده توسط کارشناس نقشه برداری در مراجع قضایی اعتبار دارد.
بسیاری از افراد برای اینکه مالکیت زمین خود را به اثبات برسانند و یا سند تک برگ دریافت نمایند به کارشناس رسمی دادگستری در امور نقشه برداری و ثبتی مراجعه می کنند.
همچنین در پروژه های عمرانی و ساخت و ساز حضور یک کارشناس رسمی ضروری می باشد.

بررسی وظایف کارشناس نقشه برداری | کارشناسان البرز
معرفی کارشناس رسمی نقشه برداری

رشته مهندسی نقشه برداری چیست؟

مهندسی ژئوماتیک یا همان نقشه برداری در امور مربوط به ثبت و اندازه گیری های زمین از طریق تهیه نقشه های هوایی و دقیق فعالیت دارد. در بررسی این رشته باید بیان کنیم طیف وسیعی از فعالیت های مهندسی را شامل می شود که به شرح زیر می باشد:

 1. سنجش از دور RS
 2. سیستم های اطلاعات مکانی GIS
 3. فتو گرامتری
 4. ژئودزی
 5. هیدروگرافی

به طور کلی نقشه برداری به معنای اثبات اطلاعات هندسی منطقه یا قطعه ای از زمین می باشد که در امور مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. هر کدام از رشته هایی که در بالا به آن اشاره نمودیم از عملیات های نقشه برداری جهت ثبت، پردازش و تهیه نقشه های املاک و اراضی می باشد.
کارشناس رسمی نقشه برداری در واقع زیر مجموعه کارشناس رسمی راه و ساختمان می باشد. نظر و کارشناسی این افراد در دعاوی ملکی و پرونده های قضایی اهمیت زیادی دارد.

وظایف کارشناس نقشه برداری در کرج

تا اینجا با کارشناس نقشه برداری به خوبی آشنا شدید، اکنون به پرسش وظایف کارشناس نقشه برداری در کرج چیست؟ می پردازیم.

وظایف کارشناس رسمی نقشه برداری به شرح زیر است:

 1. تهیه نقشه عرصه و اعیان از ملک
 2. تهیه نقشه UTM برای تعیین دقیق ابعاد و موقعیت اراضی
 3. تهیه نقشه وضع موجود ملک
 4. تعیین حدود اربعه ملک
 5. تهیه نقشه جانمایی پلاک ثبتی
 6. تفسیر دقیق عکس های هوایی
 7. تعیین آثار قنات و چاه بر اساس عکس های هوایی سال های گذشته
 8. تفکیک اراضی کشاورزی
 9. انجام امور نقشه برداری هوایی توسط پهپاد
 10. تعیین موقعیت نقاط توسط گیرنده های جی پی اس مولتی فرکانس به روش استاتیک
 11. تعیین آثار کشت و کار با توجه به عکس های هوایی
 12. تفکیک آپارتمان و افراز املاک مشاعی و آپارتمان ها
 13. تعیین وضعیت گذر و قطعات مجاور
 14. بررسی و حل اختلافات ملکی
 15. مشاوره برای خرید ملک
 16. حل مشکلاتی مانند از بین رفتن مرز اراضی همسایه ها و دقیق نبودن حدود اربعه ملک و معلوم نبودن جای دقیق زمین
 17. اخذ سند تک برگ

فعالیت های کارشناس رسمی نقشه برداری

یکی از خدمات گسترده کارشناسان رسمی نقشه برداری مربوط به تهیه نقشه یو تی ام وضع موجود املاک می باشد. امروزه به دلیل افزایش ساخت و ساز و تخریب ملک های قدیمی، تعداد زیادی از این املاک سند قدیمی و بنچاق دارند که مشخصات قید شده در این مدارک دقیق نمی باشد.
هنگام تخریب و نوسازی ملک نیاز به دریافت پروانه و گواهی لازم از شهرداری می باشد. برای اخذ گواهی پایان کار یا پروانه از شهرداری باید نقشه برداری دقیق از ملک و زمین صورت پذیرد. در این هنگام کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری وظیفه دارد با تهیه نقشه یو تی ام از ملک و تهیه گزارش دقیق از نقشه برداری اطلاعات مکانی دقیق را ثبت کند.
بسیاری از افراد با سوال وظایف کارشناس نقشه برداری در کرج چیست؟ رو به رو هستند. از دیگر وظایف و فعالیت های کارشناس رسمی نقشه برداری می توان به مشخص نمودن ارزش و قیمت املاک اشاره نمود.
از طرفی تغییر کاربری املاک ممکن است در مواردی جزء منابع طبیعی اعلام شود. در این مسائل نیز کارشناس رسمی با تهیه نقشه های هوایی و تفسیر دقیق آنها به بررسی سوابق کشت و زرع در آنها می پردازد.

فعالیت های کارشناس رسمی نقشه برداری | کارشناسان البرز
بررسی وظایف مهم کارشناس رسمی نقشه برداری

یک پیشنهاد ویژه به سروران ارجمند

با توجه به افزایش فعالیت های ساخت وساز، اختلافات ملکی، تغییر کاربری املاک، نیاز به استفاده از خدمات کارشناس رسمی نقشه برداری می باشد. در این مطلب به سوالات شما در زمینه امور نقشه برداری و وظایف کارشناس نقشه برداری در کرج چیست؟ پاسخ دادیم.
کارشناس نقشه برداری وظایف متعددی دارد که باید از دانش و علم خود به خوبی استفاده کند و مشکل بسیاری از افراد را برطرف کند.
مهندسین نقشه برداری علاوه بر تهیه نقشه های زمینی و فیزیکی از طریق پهپاد ها و ماهواره ها نیز برای نقشه برداری هوایی اقدام می کنند. به این ترتیب اطلاعات بسیار دقیقی از تعیین موقعیت املاک به دست خواهند آورد.
چنانچه خواهان خدمات بهترین کارشناس رسمی نقشه برداری در کرج هستید، می توانید از تیم خبره و حرفه ای کارشناسان البرز کمک بگیرید.
برای دریافت مشاوره رایگان تنها کافی است از طریق راه های ارتباطی درج شده با ما تماس حاصل فرمایید.

راه های ارتباطی با کارشناسان البرز

تلفن همراه

09122640810

شماره تماس دفتر

026-34479388

ایمیل پشتیبانی

   info@karshenasanalborz.com

آدرس

کرج- جهانشهر- بلوار مولانا- خیابان گلستان- کوچه بن بست گلستان یک- پلاک 30

5/5 - (2 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 5 =