تفسیر نقشه توپوگرافی توسط کارشناسان البرز

تفسیر نقشه توپوگرافی توسط کارشناسان البرز

نقشه توپوگرافی چیست - کارشناسان البرز


هزینه تفسیر نقشه توپوگرافی توسط کارشناسان البرز

تصور کنید از یک منطقه نقشه مسطحانی تهیه شده است و زمین ها روی آن نمایش داده شده اند. حال اگر بخواهیم روی این نقشه، توپوگرافی زمین (برآمدگی ها و فرورفتگی های سطح زمین) را نشان دهیم، به دلیل دو بعدی بودن صفحه نقشه، این کار به صورت سه بعدی امکان پذیر نمی باشد. ترسیم منحنی های میزان در صفحه دو بعدی نقشه و تفسیر این خطوط هم ارتفاع و تجسم سطح زمین به جای نمایش سه بعدی آن است.
ما در این محتوا قصد داریم بگوییم که هزینه تفسیر نقشه توپوگرافی توسط کارشناسان البرز چقدر است؟

جهت بهره برداری از مطالب ذیل با ما همراه باشید.

پیشینه نقشه توپوگرافی

سال های زیادی است که از اولین استفاده نقشه توپوگرافی برای پیروزی در جنگ ها و ساخت ساختمان ها بر اساس ویژگی های سطحی زمین می گذرد. این نقشه در گذشته به نظامیان کمک می کرد تا مکان هایی که برای دفاع مناسب است را پیدا کنند. اما امروزه بیشتر از این نقشه ها برای ساخت سازه های ساختمانی بر اساس میزان بالا آمدگی و یا فرورفتگی سطح زمین استفاده می شود. این نقشه کمک شایانی به استخراج منابع طبیعی کشورها کرده است.

خطوط توپوگرافی و نقشه توپوگرافی چیست؟

به طور کلی خطوط توپوگرافی بخ خطوط هم ترازی گفته می شود که موقعیت ارتفاعی زمین در هر نقطه را مشخص کند. روش تولید این خطوط به این طریق است که نقشه بردار تعدادی نقطه از زمین برداشت می کند. لازم به ذکر است که این نقاط با مختصات X و Y و Z هستند.

سپس این نقاط را از دوربین به داخل نرم افزار منتقل می شود. در مرحله بعد این خطوط توسط نرم افزار مخصوص نقشه برداری، نقاطی که تراز ارتفاعی یکسانی دارند را به یکدیگر متصل می کنند. این کار باعث می شود که نقاط هم تراز با یک خط مشخص شوند. به این خطوط، خطوط تراز و به نقشه حاصله، نقشه توپوگرافی می گویند.

تفسیر نقشه توپوگرافی توسط کارشناسان البرز
تفسیر نقشه توپوگرافی توسط کارشناسان البرز با قیمت مناسب

انواع نقشه توپوگرافی

انواع نقشه توپوگرافی و تفسیر عکس های هوایی با توجه به اطلاعاتی که بر روی آن ها درج شده است طبقه بندی می شوند که با بررسی هر یک از آن ها می توانید اطلاعات بسیار زیادی پیدا کنید. برخی از انواع نقشه توپوگرافی که عوارض زمین را مشخص می کنند، عبارتند از:

 1. ناهمواری سطح زمین: در این نقشه کوه ها، دره ها، گودال ها با کمک خطوط منحنی میزان مشخص می شوند.
 2. هیدروگرافی: در این نقشه نیز دریاچه ها، رودخانه ها، جریانات آبی، باتلاق و … را نمایش می ‌دهد.
 3. پوشش گیاهی: انواع پوشش های گیاهی جنگل، مزارع، زمین های کشاورزی و باغ ها را نیز مشخص می ‌کند.
 4. فرهنگی و انسانی: بر روی نقشه تمامی ساختمان ها، سازه های مختلف، توسعه شهری، خطوط انتقال نیرو، چاه ها و همچنین برج های خاص مشخص می ‌شود.

کاربرد نقشه های توپوگرافی

برخی از مهم ترین کاربرد های نقشه های توپوگرافی عبارتند از:

 1. برای مدیریت بهتر جنگل ها و مراتع
 2. بررسی نقشه های پوششی کشور و آنالیز طرح جامع شهرها
 3. جهت نقشه های آب و فاضلاب و همچنین نقشه های برق و تلفن و گاز
 4. مورد استفاده برای طرح جامع تفصیلی در شهرها
 5. برای طرح نقشه های معماری

ویژگی های اساسی نقشه توپوگرافی

 1. مقیاس در این نقشه ها کاملاً مشخص شده است.
 2. ارتفاعات نیز در انواع نقشه توپوگرافی توسط خطوط هم ارتفاع یعنی همان منحنی های میزان مشخص شده است.
 3. تمامی بخش ها توسط رنگ ها و علائم بر روی نقشه مشخص شده است.
 4. تمامی پدیده های طبیعی مانند رودها، کوه ها و … بر روی آن مشخص است.

تفسیر نقشه توپوگرافی توسط کارشناسان البرز چگونه است؟

همانطور که پیش تر ذکر کردیم نقشه از مهم‌ ترین ابزارها برای زمین شناسان است. نقشه برای آن ‌ها منبع اطلاعات، ابزار مشاهده و وسیله اندازه ‌‌گیری و تجزیه تحلیل می باشد. لازم به ذکر است از جمله نقشه‌ های تخصصی در موقعیت یابی نقاط سطحی زمین، نقشه ‌های توپوگرافی هستند. در واقع استفاده کاربردی از نقشه و تجزیه، تحلیل و ترسیم نقشه توپوگرافی احتیاج به تخصص دارد.

به طور کلی نقشه پايه تا حدودی چگونگی تجزيه و تحليل و شکل نهايی نمايش داده ها را به صورت آماری و ترسيمی تعيین می کند. اما در میان انواع نقشه های پايه موجود، نقشه توپوگرافی به علت ارائه اطلاعات اوليه مورد نياز جغرافيدانان، بهترين در نوع خود محسوب می شود.

از اين رو اهميت انواع نقشه توپوگرافی به خصوص نقشه هايی که مقياس بزرگ دارند در اغلب پروژه های تحقيقاتی و مطالعاتی جغرافيا و شناسایی زمین، ثابت شده است. تفسیر نقشه توپوگرافی اختصاصاً سطح خشکی ها را به نمايش می گذارد. برای مطالعه کف درياها و اقيانوس ها و نمايش ناهمواری های آن، از نقشه های باتيمتريک (ژرفاسنجی) استفاده می شود که مشابه نقشه های توپوگرافی هستند.

تفسیر نقشه توپوگرافی توسط کارشناسان البرز
تفسیر نقشه توپوگرافی با بهترین قیمت – کارشناسان البرز

تفسیر نقشه توپوگرافی توسط کارشناسان البرز

گروه مهندسی و حقوقی کارشناسان البرز یکی از مجریان حقوقی در حوزه ملک و اراضی می باشد. این مجموعه مسئولیت نظارت و اجرای اصولی و قانونی پروژه های شما را به عهده می گیرد. همچنین این مجموعه کلیه عملیات مربوط به خواندن نقشه های توپوگرافی را، توسط تیم حرفه ای و با تجربه خود ارائه می دهد. تفسیر نقشه توپوگرافی توسط کارشناسان البرز با دقت بالا و در سریع ترین زمان ممکن انجام می شود.

جمع بندی

همانطور که مستحضر هستید نقشه جزو مهم ترین ابزارها برای جغرافیدانان و زمین شناسان است. این افراد با کمک این وسیله به راحتی به اطلاعات مختلف و همچنین تجزیه و تحلیل و اندازه گیری های خاص می پردازند.

همانطور که پیش تر ذکر کردیم به طور کلی نقشه های توپوگرافی یک نمایش دقیق از عوارض انسان ها و ساخت و سازها بر روی زمین و عوارض طبیعی مشخص می کند. با کمک نقشه توپوگرافی یک نمایش دو بعدی از چشم انداز های سه بعدی سطح زمین به وجود می ‌آید.

کارشناسان البرز یکی از مجریان حقوقی در حوزه ملک و اراضی می باشد. کارشناسان این مجموعه آماده ارائه مشاوره رایگان و پاسخگویی به سوالات شما عزیزان در خصوص هر گونه خدمات در زمینه جانمایی پلاک ثبتی، تهیه نقشه UTM، و نقشه های توپوگرافی و تهیه نقشه هوایی ۱/۲۰۰۰ ام با مختصات یو تی ام در البرز می باشند.

شما سروران گرامی می تواند جهت دریافت مشاوره رایگان و برآورد هزینه ها با مشاوران ما در ارتباط باشید.

از همراهی همیشگی شما عزیزان سپاس گزاریم
تحریریه کارشناسان البرز

تماس با ما

آدرس دفتر:

کرج – جهانشهر – بلوار مولانا – خیابان گلستان – کوچه بن بست گلستان یک – پلاک 30

شماره تماس دفتر:

026-34479388

تماس مستقیم با مدیریت ، مهندس بکتاش

09122640810

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 1 =