هزینه نقشه utm سال 1403

هزینه نقشه utm سال 1403 | کارشناسان البرز

برآورد هزینه نقشه utm سال 1403 | کارشناسان البرز


هزینه نقشه utm سال 1403 چقدر است؟ | کارشناسان البرز

هزینه نقشه utm سال 1403 چقدر است؟ در محتوای پیش رو قصد داریم مطالبی را ارائه دهیم که در نهایت منجر به پاسخ این سؤال شود. بنابراین تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

Utm مخفف Universal Transverse Mercator است که معنای مرکاتور عرضی جهانی معکوس را در بر دارد. این نقشه در واقع یک سیستم مختصات صفحه‌ای است جهت نشان دادن مختصات روی نقاط مختلف زمین طراحی شده است. در ادامه به توضیحات بیشتری در این باره می‌پردازیم.

لطفا برای مطالعه مطلب ذیل، چند دقیقه ای با ما همراه باشید

تعریف نقشه

نقشه یا پلان در واقع برداشت و محاسبه دو سه بعدی اراضی و موقعیت‌های جغرافیایی مختلف است که انجام آن نقش حائز اهمیتی در انواع پروژه‌های عمران آبادی دارد. عوارض ترسیم شده بر روی یک نقشه با مندرجات نقشه دیگر کاملاً متفاوت است. برای نمونه در نقشه‌برداری یک پروژه خاک‌برداری از دوربین نقشه‌برداری و یا گیرنده مولتی فرکانس استفاده می‌شود.

در حالی که در پروژه دیگری نظیر اندازه‌گیری مساحت‌های یک ملک ابزارهای نقشه‌برداری کاربرد دارد که در نتیجه رقوم و ترسیم‌های هندسی به دست آمده را در سیستم در قالب یک نقشه طراحی و ثبت می‌کنیم. نقشه‌ها نظر به میزان اهمیتشان باید در سیستم مختصات معینی ترسیم شوند. در این راستا می‌توان به سیستم یو تی ام اشاره کرد که برای ترسیم نقشه‌های مهمی همچون نقشه‌های ثبتی و کاداستر بسیار کاربردی و حائز اهمیت است.

Utm چیست؟

Utm یک واحد مختصات جهانی است که به جهت کروی بودن زمین نقش قابل توجهی در اندازه‌گیری و محاسبه دقیق عوارض و موقعیت‌های مکانی مختلف دارد. به عبارت دیگر قرار گرفتن یک نقشه در این سیستم مختصات به معنای اختصاص یک موقعیت انحصاری و ترسیم دقیق با ریزترین جزئیات است. از این جهت افراد علاقه‌مند به فعالیت در این حیطه باید از دانش مهندسی و نقشه‌برداری ویژه‌ای برخوردار باشند. حال در ادامه به جهت ارائه یک پاسخ کامل به پرسش هزینه نقشه utm سال 1403 به جزئیات بیشتری در این باره اشاره خواهیم کرد.

هزینه نقشه utm سال 1402 | کارشناسان البرز

نقشه یو تی ام چیست؟

نقشه Utm نقشه‌ای است که معمولاً برای امور اداری املاک و اراضی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در سازمان‌هایی نظیر شهرداری، ‌منابع طبیعی، جهاد کشاورزی، اداره ثبت و سایر ارگان‌های مشابه این نقشه کاربرد غالبی دارد. به عبارت دیگر جهت اندازه‌گیری دقیق و بدون خطای املاک، شکستگی‌ها و نقاط مهم ملک، محاسبات متراژ و تعیین مرز از نقشه یو تی ام استفاده می‌کنند. هزینه نقشه utm سال 1403 متناسب با شرایط اقتصادی نسبتاً مناسب بوده است.

کارکرد نقشه یو تی ام

همان‌طور که اشاره کردیم نقشه یو تی ام نقشه‌ای است که در مختصات جهانی قرار گرفته است. کاربرد این نقشه در موارد متنوعی همچون توپوگرافی، کاداستر، ثبتی و سایت پلان تهیه می‌شود. نحوه کارکرد نقشه یو تی ام به این صورت است که تمام موارد ثبتی و محاسبه شده را با مختصاتی دقیق و در مقیاس‌های مختلف ترسیم می‌کند. بر این اساس می‌توان گفت که قرار دادن نقشه در سیستم جهانی utm به معنای مشخص کردن موقعیت مکانی آن اراضی در تمام نقاط جهان است که در نهایت آدرس دقیق نقاط را در قالب مشخصات هندسی بر روی نقشه نشان می‌دهد.

لازم به ذکر است که نقشه یو تی ام یک مختصات جهانی و بین‌المللی است از این رو شما می‌توانید هر نقطه جغرافیایی را از طریق این نقشه با مقیاسی دقیق اندازه‌گیری کنید. در نظر داشته باشید که مقیاس یعنی محاسبه جزئی‌ترین نقاط اراضی به این صورت که هر چقدر مقیاس‌های کوچک‌تری را در نظر بگیریم عوارض را به صورت دقیق‌تر ترسیم و ثبت می‌کنیم.

نحوه تهیه نقشه یو تی ام

نقشه یو تی ام یک مختصات محاسباتی جهانی است که در صورت لزوم باید متناسب با مورد در خواست شده تهیه شود. به بیان دیگر در وهله اول شما باید موقعیت مکانی مورد نظر خود را تعیین کنید و سپس متناسب با آن درخواست تهیه نقشه یو تی ام دهید. برای مثال نقشه یو تی ام اداره ثبت با نقشه یو تی ام کشاورزی تفاوت دارد. بر این اساس نقشه یو تی ام در سازمان‌های دولتی مختلفی کاربرد دارد و بنابر نیاز آن‌ها در مدل‌های متنوعی طراحی و تهیه می‌شود.

هزینه نقشه utm سال 1402 | کارشناسان البرز

انواع نقشه‌های یو تی ام

نقشه‌های utm بر اساس نیاز ارگان‌های دولتی تهیه می‌شود. از جمله سازمان‌هایی که نقشه یو تی ام برای آن اهمیت و کاربرد فراوانی دارد شامل نقشه utm جهاد کشاورزی، utm منابع طبیعی، utm اداره ثبت، utm راه و شهرسازی، utm املاک و میراث فرهنگی می‌شود. نقشه utm تمام این سازمان‌ها در فرمت، مقیاس خاصی تهیه می‌شود ضمن اینکه که باید نوع مهرشان نیز در طراحی این مختصات در نظر گرفته شود.

برای اطلاع از کارایی نقشه ها حتما مطلب کاربرد نقشه UTM چیست؟ را بخوانید.

هزینه نقشه utm

جهت اینکه بتوانیم یک برآورد دقیق از هزینه نقشه utm در سال 1403 داشته باشیم لازم است که در این راستا به فاکتورهای زیادی توجه کنیم. اولین موردی که باید در همان ابتدای بررسی قابل توجه باشد اعتبار فنی و حقوقی نقشه است که در این زمینه باید از یک کارشناسی رسمی استفاده کرد. از دیگر مواردی که باید برای هزینه نقشه یو تی ام در نظر گرفت مساحت است.

چرا که هر چه مساحت مدنظر بیشتر باشد به طبع زمان زیادتری جهت ترسیم و تهیه نقش لازم است. اینکه نقشه یو تی ام را قصد دارید برای چه ارگانی طراحی کنید نیز در هزینه آن مؤثر است. بنابراین در نظر گرفتن فرمت نقشه یو تی ام می‌تواند قیمت و تعرفه این نقشه تأثیر قابل توجهی داشته باشد.

از جمله فاکتورهای مهم دیگری که قیمت نقشه utm موثر است عبارت‌اند از:

  1. شکل هندی ملک مدنظر
  2. وضعیت توپوگرافی ملک و پوشش گیاهی
  3. موقعیت جغرافیایی
  4. نوع مهر کارشناسی رسمی و نقشه‌برداری
  5. پلان و کارتوگرافی نقشه
  6. کاربرد توتال استیشن
  7. اطلاعات ثبتی ملک

هزینه نقشه utm سال 1402 | کارشناسان البرز

پیشنهاد ما به شما سروران گرامی

در نظر داشته باشید که نقشه‌های یو تی ام با عنوان دقیق‌ترین نقشه‌ها شناخته می‌شوند. از این رو افراد فعال در این زمینه ضمن اینکه باید از تحصیلات و دانش تخصصی برخوردار باشند همچنین لازم است که هنگام تهیه این نقشه از ابزارهای به خصوصی همچون جی‌پی‌اس مولتی فرکانسه و  دوربین نقشه‌برداری، استفاده شود.

کاربرد مولتی فرکانسه باعث می‌شود که در نتیجه ارتباط با ماهواره‌ها موقعیت مکانی یک ملک به طور دقیق تثبیت شود. نقشه یو تی ام با نام‌های دیگری نظیر نقشه‌کشی utm، utm زمین، ملک و غیره نیز شناخته می‌شود. قبل از تهیه نقشه یو تی ام مطالعه این مطلب می‌تواند در راستای یک خرید مطلوب و استاندارد کمک شایان توجهی برای شما باشد؛ اما در صورت تمایل می‌توانید این کار را به ما در کارشناسان البرز بسپارید.

شما سروران گرامی می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان و استعلام هزینه ها و تهیه نقشه UTM با مشاوران ما در ارتباط باشید.

از همراهی شما عزیزان سپاس گزاریم
تحریریه کارشناسان البرز

تماس با ما

آدرس دفتر:

کرج – جهانشهر – بلوار مولانا – خیابان گلستان – کوچه بن بست گلستان یک – پلاک 30

شماره تماس دفتر:

026-34479388

تماس مستقیم با مدیریت ، مهندس بکتاش

09122640810

5/5 - (3 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × سه =