تشخیص اراضی موات - کارشناسان البرز
تشخیص اراضی موات همراه با بهترین کارشناسان دادگستری در استان البرز

تشخیص اراضی موات توسط کارشناسان البرز

کارشناسان ملکی و دادگستری استان البرز همواره بر اساس تحقیقات دقیق و همه جانبه در زمینه تشخیص اراضی موات سعی بر آن دارند تا بهترین خدمات را برای مخاطبین خود به ارمغان بیاورند.

از شما خواهشمندیم به توضیحاتی چند در این باره در بخش ذیل توجه فرمایید.

اراضی موات به چه اراضی گفته میشود؟

اراضی موات زمینهایی است که سابقه احیا شدن و بهره برداری ندارند و بطور طبیعی مانده و افراد به طور رسمی یا غیر رسمی برای این اراضی سند گرفته اند.

هیات تشخیص شامل چه افرادی است ؟

تشخیص اراضی موات خارج از حوزه محافظت شده شهرها به عهده هیات هفت نفره واگذاری و احیا اراضی است که در این آیین نامه به طور مختصر با عنوان هیات بکار برده میشود، این هیات حداقل با حضور چهار نفر باید تشکیل شود و نظر خود را از طریق یک صورتجلسه اعلام می کنند و رای اکثریت با حداقل سه نفر ملاک خواهد بود که یکی از این سه نفر حتما حاکم شرع باشد.

تعریف زمین موات از دیدگاه کارشناسان البرز

توضیحی که کارشناسان البرز در رابطه با آشنا شدن با این اراضی دارند به این صورت است که بطور کلی زمین موات به زمینی گفته میشود که نه در گذشته سابقه عمران و آبادی داشته و مالک آن تصرفی در آن نموده است و نه در حال حاضر عمران و آبادی که نشانگر عدم انصراف مالک باشد در آن زمین به چشم میخورد، یا به زبان ساده تر یعنی “زمین‌هایی که معطل افتاده و آبادی و کشت و زرع در آن‌ها نباشد.”

با در نظر گرفتن همین امر اراضی امواتی که معطل مانده اند و مالک آنها از این اراضی صرف نظر نموده اند توسط مرجع متولی تصرف به کسانی که جزء طبقه محروم هستند داده میشود.

اراضی موات از دیدگاه قانون اسلامی

طبق قوانینی که در سالهای اخیر تصویب گردیده طبق قوانین اسلامی زمین موات ملک شخصی کسی شناخته نمیشود و در اختیار دولت اسلامی میباشد و اسنادی که قبل از انقلاب برای اراضی موات صادر گردیده است چه در داخل محدوده شهر یا خارج از آن باشد خلاف شرع است.

به همین علت به مالکین این اراضی تذکر داده شده که در مدت معین شده ای نسبت به عمران اراضی موات خود اقدام نمایند و در غیر این صورت اسناد مالکیت آنها باطل میشود و این اراضی به دولت متعلق میشود.

سند ملکی قبلی مربوط به این اراضی باطل و سند جدیدی به نام دولت صادر می گردد که معمولاً این اراضی موات صرف امور عام المنفعه می شود.

این امور نظیر: ساخت واحدهای مسکونی شهری و روستایی، کشاورزی، صنعتی، چرای دام و….

که معمولا این مسکن ها برای محرومین در نظر گرفته میشود.

کارشناسان البرز برای درک بیشتر شما عزیزان در رابطه با این نوع اراضی توضیحات بیشتری به شما ارائه میکنند و شما را با انواع مختلف اراضی موات آشنا می نمایند.

انواع اراضی موات

۱- زمین‌هایی که اصالتا موات بوده و می‌دانیم که در هیچ زمانی  ملک کسی نبوده و یا ندانیم که سابقه ملکیت داشته است.

۲- اراضی که در تاریخ‌های گذشته افرادی ساکن آنجا بوده اند، ولی از بین رفته و به کلی منقرض شده اند. مانند زمین‌های شوش و بابل و امثال آن.

۳- از روی آثار می‌دانیم مالکی دارد، ولی معلوم نیست چه کسی است؛ و ملک هم خرابه باشد؛
که این قسمت از اراضی مشمول دو عنوان می‌شود: اراضی موات و مجهول المالک که این در صورتی است که مالک معین دارد، ولی از آن اعراض کرده

چنانچه مالکی بعد از گذشت سالها معترض این قانون شود و ادعای مالکیت روی زمین مواتی را داشته باشد باید سابقه آبادی و عمران زمین را قبل از تاریخهای مقرر شده ای که در قانون به تصویب رسیده ثابت کند.

رای مراجع در دادگاه حقوقی محل همان استان باید انجام گیرد.

البته بحث در مورد شناخت این اراضی بسیار گسترده و زیاد می باشد که در همین خصوص برای بهره گیری از راهنمایی بیشتر، ما به شما کارشناسان البزر و وکلای ملکی برجسته ای را معرفی می کنیم که بهترین خدمات را به شما ارائه دهند.

تماس با ما

جهت هر گونه مشاوره و تماس با کارشناسان البرز از طریق راههای ارتباطی با ما در تماس باشید:

شماره تماس دفتر

026-34479388

 

تماس مستقیم با مدیریت

09122640810

آدرس دفتر

کرج- جهانشهر- بلوار مولانا- خیابان گلستان- کوچه بن بست گلستان یک- پلاک 30