طریقه گرفتن سند تک برگی

طریقه گرفتن سند تک برگی | کارشناسان البرز

آشنایی با طریقه گرفتن سند تک برگی به همراه کارشناسان البرز


طریقه گرفتن سند تک برگی | کارشناسان البرز

یکی از با ارزش ترین و اصلی ترین دارائی های هر فرد، ملک و املاک او می باشد. به طور طبیعی همه املاک دارای سند مالکیت بوده و به نام صاحب ملک ثبت می شوند. با استفاده از سند می توان مالکیت افراد را احراز کرده و از تعرض اشخاص دیگر به ملک جلوگیری نمود. از میان انواع و اقسام مختلف اسناد ملکی می توان به سند تک برگی اشاره کرد. این سند نوعی سند با ارزش بوده و امکان تقلب در آن وجود ندارد.
در ادامه مقاله به بررسی این سند و همچنین طریقه گرفتن سند تک برگی خواهیم پرداخت.
پس پیشنهاد می شود تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

لطفا برای مطالعه مقاله ذیل، چند دقیقه ای با ما همراه باشید

مختصری درباره سند تک برگی

سند تک برگ یکی از اسناد با ارزش و بسیار معتبر به شمار می رود. در گذشته این سند وجود نداشت و برای املاک مختلف سند منگوله دار صادر می شد.
اسناد منگوله دار قابل جعل بوده و امینت بسیار کمی دارند. به همین دلیل قوانین صدور سند تک برگی توسط قانون گذار برای املاک مختلف تعیین شد.

سند تک برگی دارای هولوگرام اختصاصی بوده و جعل آن امری غیر ممکن است. با دریافت این سند می توانید از امینت بالا و غیر قابل تصرف بودن املاک خود اطمینان خاطر داشته باشید. افرادی که قصد خرید یا احداث ساختمان دارند می توانند سند تک برگی را به سرعت دریافت کنند. در واقع دریافت این سند الزامی بوده و تمام صاحبان املاک موظف به دریافت سند تک برگی برای ملک هستند. افرادی که از سال 1390 به بعد اقدام به خرید ملک کرده و املاکشان سند تک برگ ندارد، باید برای دریافت آن اقدام کنند.
طریقه گرفتن سند تک برگی بسیار آسان بوده و مدت زمان معقولی دارد. برای سهولت در گرفتن این سند می توانید با وکلای ملکی یا کارشناسان مربوطه در ارتباط باشید.

مراحل دریافت سند تک برگی

بسیاری از افراد تصور می کنند دریافت سند تک برگی، سخت و وقت گیر است. لازم است بدانید گرفتن سند تک برگی از اموری است که پیچیدگی های چندان زیادی ندارد. به صورتی که مراحل دریافت سند تک برگی به شرح زیر می باشد:

مراجعه به دفتر اسناد رسمی

اولین قدم در گرفتن سند تک برگ، مراجعه به دفتر ثبت اسناد رسمی می باشد.
با ورود به این مرحله، ممکن است یکی از حالت های زیر را داشته باشید:

  1. در حالت اول، فرد از قبل صاحب ملک بوده و با مراجعه به دفتر اسناد خواهان تعویض سند منگوله دار با تک برگ است.
  2.  بنابراین در این مورد نیازی به حضور در دفتر اسناد رسمی نداشته و باید به اداره ثبت املاک مراجعه کنید.
  3. در حالت دوم اقدام به معامله ملک نموده و خواستار ثبت معامله و دریافت سند تک برگ هستید.
  4. با وجود این شرایط نیاز است خریدار و فروشنده، هر دو در دفتر اسناد حضور و مدارک هویتی خود را به همراه داشته باشند.

استعلام سند قبلی ملک

قدم دوم درطریقه گرفتن سند تک برگی مراجعه به سازمان های مربوطه، طبق نامه استعلامی می باشد. پس از دریافت جواب استعلام، تاریخی برای ارائه آنها به دفترخانه اسناد مشخص می شود. این استعلام ها به منظور آگاهی از عدم رهن بودن سند توسط، بانک، زندان، دادگاه و … انجام می شود. همچنین انتقال سند و یا وجود مالکان دیگر نیز در این استعلام ها مشخص می شوند.

طریقه گرفتن سند تک برگی | کارشناسان البرز
جهت استعلام سند قبلی ملک با کارشناسان البرز تماس بگیرید

تسویه حساب با شهرداری محل قرارگیری ملک

در این مرحله لازم است بدهی های ملک مانند عوارض و مالیات را به شهرداری پرداخت کنید. گواهی پایان کار شهرداری از مدارک مورد نیاز برای تشخیص پرداخت بدهی های ملک است.

مراجعه به دارایی

اگر خواهان فروش ملک خود هستید باید مالیات نقل و انتقال اراضی خود را به اداره دارائی پرداخت کنید. میزان مالیات بر اساس ارزش معاملاتی ملک مورد نظر تعیین می شود. پس از پرداخت این مالیات لازم است گواهی پرداخت را به دفتر اسناد تحویل دهید.

انتقال سند

در این مرحله، دفترخانه تمامی استعلام ها و گواهی ها را پس از تأیید این مدارک، به اداره ثبت ارسال می کند. این اطلاعات از طریق سیستم الکترونیکی به اداره ثبت اسناد ناحیه مورد نظر فرستاده می شوند.

مراجعه به اداره ثبت اسناد محل قرارگیری ملک

در این قسمت از طریقه گرفتن سند تک برگی لازم است به اداره ثبت املاک مراجعه نمایید. سپس فرم مخصوص درخواست سند تک برگ را با اطلاعات کامل و دقیق پر کنید. بهتر است نهایت تمرکز را در تکمیل فرم به کار برید. چرا که این اطلاعات، مبنای اصلی درج اطلاعات در سند تک برگ خواهند بود.

ارائه سند مالکیت پیشین

در این مرحله لازم است سند قبلی را به منظور گرفتن سند جدید به ثبت اسناد ارائه دهید. لازم به ذکر است در صورت وجود هرگونه ناخوانایی و پوسیدگی در سند، باید ابتدا سند المثنی دریافت شود. سپس می توانید اقدامات لازم برای دریافت سند تک برگ را انجام دهید.

طریقه گرفتن سند تک برگی | کارشناسان البرز
جهت ارائه سند مالکیت پیشین با کارشناسان البرز

تکمیل مدارک و پرداخت هزینه های لازم

در این مرحله لازم است تمام مدارک را به همراه قبض تلفن ثابت، به اداره ثبت ارائه دهید. علاوه بر قبض تلفن، مدارکی مانند احراز هویت مالک و کروکی ملک را نیز برای ارائه به همراه داشته باشید.

مراجعه به باجه پستی اداره ثبت

آخرین مرحله از دریافت سند تک برگ، مراجعه به واحد پست دفتر ثبت است. در این گام نیاز است فرم مشخصات خود و پاکت تحویل سند را پس از پرداخت هزینه به مأمور پست بدهید. برای جلوگیری از اتلاف زمان و مراجعه مجدد به اداره ثبت، سند تک برگ برایتان پست خواهد شد.

کلام آخر

در این مقاله، طریقه گرفتن سند تک برگی را به طور مختصر و مفید توضیح دادیم. به خاطر داشته باشید در اموری مانند نحوه دریافت سند تک برگ نیاز به دریافت تجربه از افراد متخصص خواهید داشت.
این امر باعث ارائه مدارک کامل به مراجع ذی صلاح و افزایش سرعت روند صدور سند تک برگ می شود. در صورتی که متقاضی صدور سند تک برگ برای املاک خود هستید می توانید با کارشناسان مجرب مشاوره نمایید. گروه کارشناسان البرز آماده ارائه اطلاعات لازم در زمینه دریافت سند تک برگ به شما عزیزان است.
در صورت وجود هر گونه ابهام و پرسش در این زمینه می توانید با کارشناسان مجرب این گروه تماس بگیرید. در صورت نیاز، می توانید این کار را به کارشناسان این مجموعه بسپارید.

شما سروران گرامی می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان، استعلام هزینه ها، طریقه گرفتن سند تک برگی و ارزیابی زمین های غیر مزروعی با مشاوران ما در ارتباط باشید.

از همراهی شما عزیزان سپاس گزاریم
تحریریه کارشناسان البرز

تماس با ما

آدرس دفتر:

کرج – جهانشهر – بلوار مولانا – خیابان گلستان – کوچه بن بست گلستان یک – پلاک 30

شماره تماس دفتر:

026-34479388

تماس مستقیم با مدیریت ، مهندس بکتاش

09122640810

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *