چگونه سند تک برگ بگیریم؟

مراحل اخذ سند تک برگ | کارشناسان البرز

شیوه دریافت سند تک برگ املاک - کارشناسان البرز


نحوه دریافت سند تک برگ | کارشناسان البرز 

ملک و املاک هر فردی یکی از با ارزش ترین اموال به حساب می آیند که دارای سند می باشند. اسناد ملکی به طور کلی دارای انواع مختلفی می باشند که یکی از آن ها سند تک برگ است. سند تک برگ در سال 1390 توسط دولت جایگزین سند های دفترچه ای شد. این نوع سند با مراجعه به سایت ثبت املاک و یا به صورت حضوری از طریق دفاتر استاد رسمی قابل اخذ می باشد.
اما سوالی که در این رابطه ممکن است برای همگان پیش آید این است که چگونه سند تک برگ بگیریم؟
برای پاسخ به این سوال سعی نمودیم مراحل اخذ سند تک برگ را در این مطلب بررسی نمائیم و شما می توانید با مطالعه این مقاله با شیوه اخذ سند تک برگ آشنا شوید.

در ادامه جهت بهره مندی از مطالب پیش رو دقایقی را با ما همراه باشید.

سند تک برگ چیست؟

سند تک برگ یکی از اسناد ملکی می باشد که توسط دفاتر اسناد رسمی صادر می شود.
دریافت سند تک برگی یکی از الزامات می باشد که هر فردی که ملکی را ساخته یا خریداری می کند می بایست نسبت به اخذ آن اقدام نماید و در صورتی که شخصی سند تک برگی را اخذ نکند در زمان انجام امور ملکی با مشکلات مواجه خواهد شد.

سند تک برگ چگونه دریافت می شود؟ | کارشناسان البرز
دریافت سند تک برگ با بهترین مشاوره – کارشناسان البرز

مراحل اخذ سند تک برگ

در سال 1390 دولت امکان درخواست سند تک برگی و تعویض سند را در سامانه ثبت نقل و انتقال فراهم نمود. در صورتی که هر فردی متقاضی دریافت سند تک برگ باشد می تواند طی مراحل زیر اقدام به اخذ سند نماید.

مراجعه به دفاتر اسناد رسمی

برای پاسخ به سوال چگونه سند تک برگ بگیریم؟ باید ذکر کنیم که اولین مرحله برای اخذ سند، مراجعه به دفاتر اسناد رسمی می باشد. شما با مراجعه به این دفاتر فرم درخواست صدور سند تک برگ را دریافت خواهید کرد که شامل اطلاعات هویتی و اطلاعات ملک شخص مالک می شود.
به همین منظور بهتر است پیش از مراجعه به دفاتر اسناد رسمی مدارک مورد نیاز اعم از اصل و کپی سند منگوله دار، اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه مالک، اصل و کپی کارت تسویه حساب شهرداری، گواهی پایان کار ساختمان، اصل و کپی تسویه حساب اداره دارایی و همچنین نقشه یو تی ام ملک را به همراه داشته باشید.

استعلام سند منگوله دار

در مرحله بعد دفتر اسناد رسمی سند مورد نظر را استعلام خواهد گرفت تا وضعیت سند را بررسی نماید.
تا رسیدن پاسخ این استعلام نیاز به 2 روز زمان می باشد. در این استعلام مشخص می شود که ملک یا زمینی که فروخته خواهد شد قبلاً به شخص دیگری فروخته شده است یا خیر.
لازم به ذکر است سندهایی که در گرو بانک می باشند تا قبل از آزاد نکردن آن قابل انتقال نخواهند بود.

تسویه حساب شهرداری

در ملک های تجاری و صنعتی برای اخذ سند تک برگ نیاز به تسویه حساب با شهرداری خواهد بود، که شامل پرداخت عوارض شهرداری و مالیات می باشد.
برای تسویه حساب نیاز به مدارکی همچون اصل و کپی سند منگوله دار، اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه مالک و گواهی پایان کار شهرداری می باشد. این گواهی نشان دهنده این است که ملک مورد نظر عوارض و مالیات خود را پرداخت نموده و سند آن مشکلی ندارد.

مراجعه به اداره مالیات و دارایی

در این مرحله می بایست به اداره دارایی مراجعه کنید و مالیات مربوط به ملک را پرداخت نمائید. البته لازم به ذکر است که برای انجام نقل و انتقال قانونی املاک نیاز به مراجعه حضوری شما به اداره دارایی می باشد. پس از پرداخت مالیات گواهی پرداختی ضمیمه پرونده دریافت سند تک برگ خواهد شد.

انتقال سند

پس از طی مراحل ذکر شده با مراجعه به دفاتر اسناد رسمی سند ملک را می بایست به نام خود انتقال دهید. برای این کار دفترخانه تمامی استعلام ها را با تائید مدارک هویتی به اداره ثبت بخش مورد نظر از طریق سیستم مکانیزه ارسال می نماید.

مراجعه به اداره ثبت محل مورد نظر

در این مرحله به همراه مدارک مورد نیاز به اداره ثبت محل ملک مراجعه خواهید نمود. مدارکی که لازم است به همراه خود داشته باشید شامل اصل و کپی فرم درخواست صدور سند تک برگی، سند منگوله دار، کارت ملی و شناسنامه، تسویه حساب شهرداری، گواهی پایان کار و نقشه یو تی ام می شود.
همچنین قبض تلفن ثابت ملک، به دلیل آدرس و کد پستی ملک مورد نظر از مدارک الزامی می باشد.
در نهایت برای جلوگیری از هدر رفت وقت و مراجعه مجدد شما به اداره ثبت، ارسال سند تک برگ شما به اداره پست واگذار می شود.

نحوه دریافت سند تک برگ ملک | کارشناسان البرز
اخذ سند تک برگ برای املاک – کارشناسان البرز

مزایای اخذ سند تک برگ چیست؟

از مزایای اخذ سند تک برگ می توان به غیر قابل جعل بودن آن اشاره نمود. به طور کلی می توان گفت که جعل این اسناد اقدامی غیر ممکن می باشد، زیرا اداره ثبت اسناد در هنگام صدور سند هولوگرام مخصوصی را روی آن چاپ می کند که موجب می شود جعل آن ناممکن شود.
از جمله مزایای دیگر اخذ سند تک برگ شامل موارد ذیل می باشد:

  1. در سند تک برگ اطلاعات ملک به صورت یکپارچه می باشد و امکان به روز رسانی اطلاعات نیز وجود دارد.
  2. سندهای تک برگی کروکی دقیقی نسبت به سند های منگوله دار دارند.
  3. این سند ها همانند سند های منگوله دار به صورت دستی تهیه نمی شوند و به صورت کاملاً مکانیزه چاپ می شوند.
  4. سندهای تک برگی کاملا به صورت خوانا نوشته می شوند.
  5. در صورت وجود شریکی در ملک، هر کدام از مالک سند مجزا خواهند داشت.
  6. امنیت و اعتبار سند تک برگ بالا می باشد.
  7. امکان دریافت وام و تسهیلات بانکی با سند های تک برگ وجود دارد.

پیشنهاد پایانی به شما عزیزان

بسیاری از افرادی که قصد دریافت سند تک برگی را دارند این سوال را می کنند که چگونه سند تک برگ بگیریم؟ ما در این مطلب سعی نمودیم با ارائه مطالب مفید شما را برای دریافت سند تک برگ یاری نمائیم.
لذا در صورتی که شما نیز متقاضی اخذ سند تک برگ می باشید، می توانید با کارشناسان مجرب ما در مجموعه کارشناسان البرز مشورت نمائید. کارشناسان حاذق این مجموعه با ارائه اطلاعات لازم شما را در طی تمامی مراحل اخذ سند تک برگ راهنمایی خواهند نمود.

تماس با ما

جهت هر گونه مشاوره و تماس با کارشناسان البرز از طریق راههای ارتباطی با ما در تماس باشید:

شماره تماس دفتر

026-34479388

تماس مستقیم با مدیریت ، مهندس بکتاش

09122640810

آدرس دفتر

کرج – جهانشهر – بلوار مولانا – خیابان گلستان – کوچه بن بست گلستان یک – پلاک 30

5/5 - (3 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک − یک =